Mogućnosti kozmetologije u pogledu trajne šminke iz godine u godinu sve su naprednije.
Danas, trajna šminka u mnogim slučajevima može zameniti potrebu za estetskom hirurgijom. Ako imate tanke usne, bezbojne ili ako imate manjak vremena za šminkanje i sređivanje – trajno bojenje usana je pravo rešenje. No, uprkos praktičnosti koje trajna šminka nosi, potrebno je da se dobro informišete o samom procesu i šta ono sa sobom nosi. Svaki tretman koji podrazumeva rad sa iglom na osetljivim predelima kao što su usne, zahtevaju i veštog kozmetičara. Zato, pre nego što odaberete gde ćete da radite ovaj tretman i šta vas tamo čeka, sakupite sve potrebne odgovore.
U ovom tekstu ćete saznate kako izgleda sam proces, kako kozmetičar treba da postupa sa vama i šta možete da očekujete od tretmana.
Šta sve može trajna šminka na usnama?
Reč je o zahvatu uz pomoć sterilnih igala, nalik tetoviranju koji usnama nanosi boju, oblikuje ih i daje vizuelno atraktivnu punoću. Osim toga, trajna šminka na usnama rešava i konkretne fizičke nedostatke kao što je neujednačena boja usana (hipopigmentacija) kao i nepravilnosti koje su nastale prirodnim ili hirurškim putem (zečija usna).
Tetoviranje usana nekad i sad?
Među kozmetičarima važi pravilo da trajna šminka nije ono što treba prvo da se primeti na licu. Bilo da su to obrve, trepavice ili pak usne. Ranijih godine kada je popularnost trajne šminke tek nadolazila, tetoviranje odnosno trajno šminkanje se radilo tako što se pigment dublje unosio u kožu, poput pravih tetovaža. Takva šminka je trajala duže, ali je i bilo teže, odnosno skoro nemoguće korigovati je.
U čemu je prednost današnje trajne šminke?
Današnja sredstva za rad, aparati i pigmenti uz veštog kozmetičara daju veće mogućnosti, ali pre svega prirodniji izgled.
Tretman se odvija u gornjem sloju kože gde pigment bezbedno i ravnomerno razgrađuje. Zbog toga vremenom bledi. Ipak, to daje prostora da vam se koriguju i dopune obrve ili usne onako kako želite. Plus, prednost je današnje šminke je i to da se radi sa izuzetno čistim i zdravim pigmentima. Ono vašem licu daje zdravu notu.
Kako izgleda nanošenje trajne šminke?
Pre nego što počne tretman, kozmetičar vam mora naglasiti da je sve sa čime radi potpuno sterilno i isključivo za vas, odnosno za jednokratnu upotrebu. Kozmetičar MORA nositi masku i rukavice.
Kako da se odlučite za boju i oblik?
Iskusan kozmetičar će vam dati savet u odnosu na oblik vaših usana. Pre samog postupka, nacrtaće vam oblik koji želite da postignete polutrajnom tetovažom.
Ukoliko su vam usne punije, dovoljno je da istetovirate rubove i krajeve usana bojom po odabiru. Za tanje usne se preporučuje tetoviranje celih usana.
Prosečno vreme tetoviranja usana je, u skladu sa veštinom kozmetičara, 2-3 sata. Sve duže od toga treba da vam probudi sumnju. Zbog toga se ne libite da alarmirate i pitate kozmetičara da vam pojasni šta se dešava.
Kada su u pitanju boje i materijali, svakako se raspitajte kod kozmetičara šta koristi i koliko to garantuje trajnost. Na tržištu su svakako jeftinije varijente i one skuplje i kvalitetnije.
Kvalitet boje takođe garantuje trajnost, a trenutno prednjače nemački brendovi u odnosu na tajlandske i kineske.
Da li tetoviranje usana boli?
Prvo pitanje koje dobija svaki kozmetičar je upravo ovo. Danas većina opremljenijih salona koristi anestetike koji znatno ublažavaju bol ili ga skroz uklanjaju. Anestetik se nanosi u obliku gela ili kreme, nekad i tokom tretmana ukoliko bola i dalje ima.
Posle tretmana se može desiti takođe period nelagodnosti kao što su blagi otok i crvenilo, ali posle ispravnog tretmana to treba da prođe nakon par sati.
Nakon toga sledi redovno održavanje i nega kojih se morate pridržavati.
Sama nega usana se radi sa propisanom kremom, a neposredno nakon tretmana se izričito zabranjuje upotreba saune, bazena i solarijuma. Po isteku 4 nedelje od tretmana, dolazite na prvu korekciju i fiksiranje boje.
Kada se pojavljuju pravi rezultati trajne šminke?
Mnogi se zabrinu kada nakon samog tretmana ne vide ono što su očekivali. Često pigmentu treba vreme, ono se razgrađuje i namešta u koži. Željeni intezitet boje se javlja 3 do 5 dana nakon tretmana. Tada se usne regenerišu i oporavljaju, a vi dobijate uvek impozantne usne i bez šminkanja za sve prilike.
Šta sve utiče na trajanje trajne šminke?
Ako je kozmetičar pravilno naneo boju, ona će vam trajati i do godinu i po dana.
Ipak, treba da znate da nije sve u moći kozmetičara. Na trajnost šminke utiču i drugi faktori koji su povezani sa tim kakva vam je koža i koji tip imate. Primera radi, osobe sa masnom i problematičnom kožom imaju manji vek trajanja trajne šminke, dok je sličan slučaj i sa onima koji ten tretiraju u solarijumu. Trajna šminka nije održiva ako često radite teže tretmane na koži poput hemijskih pilinga i dermoabrazije kože.
Ko ne treba da radi trajnu šminku?
Iako to nije slučaj, na trajnu šminku se odlučuju i maloletnici, što nije preporučivo budući da su oni još u razvoju, nesigurni i nedovoljno zreli za donošenje takvih odluka. Svakako trajnu šminku zbog upotrebe anestetika i drugih preparata treba da izbegavaju trudnice i dojilje ali i osobe sa dijabetesom tipa 2.
Ovaj tretman treba da izbegavaju i osobe sa infektivnim stanjima na koži i bilo kakvim upalnim procesima. Takođe, ukoliko imate virus i temperaturu, ako ste prehlađeni, odložite tretman.
Da li raditi filere usana pre ili posle tetoviranja?
Da, možete raditi trajnu šminku na usnama sa filerima ali je potrebno sačekati minimum mesec dana nakon estetske intervencije kako biste se oporavili i kako tetoviranje ne bi uticalo na oblik usana.
Šta ako vam se željeni rezultat ne dopada?
Upravo zbog činjenice da vam se oblik ili boja neće dopasti, važno je da odaberete kozmetičara sa iskustvom čiji rad poznajete. Svakako se dobro informišite o samom procesu i upoznajte se sa aparatom koji se ipak sastoji od igle. Mnogi upravo zbog toga ovaj tretman vide kao dodatno nelagodnim. Zbog toga je važno da steknete poverenje u kozmetičara i upoznate sa onim što vas očekuje.
NIKA ACADEMY je jedan od prepoznatih edukativnih salona u kojima možete pronaći pravu edukaciju iz ove oblasti i unaprediti svoje veštine. Sve o edukacijama trajne i polutrajne šminke saznajte na ovom linku. Više o edukatorki Vinki Zavišić možete pročitati ovde.
Ukoliko vas neke teme posebno zanimaju i želite da o njima čitate na NIKA BLOGU pišite nam na: [email protected].